İçeriğe atla Altbilgiye atla

30 Ağustos Zafer Bayramı “Büyük Taarruz’un Harita Yorumu”

30-agustos-zafer-bayrami-harita-yorumu

Sadece bayramlarda değil her zaman aklımda olan bir kişidir Mustafa Kemal Atatürk. İzmir’de yaşayan biri olarak her zaman anımsarız biz çünkü. İzmir biraz Yunan kokar, ne kadar denize dökülmüş olsalar da izlerini hala taşır İzmir ve biz bu şehirde yaşayanlar bayram zamanlarında değil, her dışarıya çıktığımızda, her yeni bir araştırmamızda hele ki benim gibi geçmiş bağlantılı bir işle uğraşıyorsanız ister istemez her tarih bir şekilde Atatürk’e çıkıyor ve şükürler olsun ki her seferinde şükran duyuyorsunuz. Tek başına değildi elbetteki Atatürk her zaman kadınlar da dahil olmak üzere cesur halkımızın da desteği vardı. Birazdan harita üzerinden de sizlere bunu ispatlayacağım ????

Bugünlerde Vertex ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapıyordum ki 30 Ağustos tarihinin haritasını bir de bu gözle neden incelemeyeyim dedim. Hem bu kutlu bayramımızı anmak hem de astroloji öğrenenlere bir nebze bilgi aktarabilmek adına bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle Zafer bayramımızı bilmeyenler için (Bu ülkede bugünü sadece çocuklar ve yabancılar bilmiyordur diye düşünüyorum)

“Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde[2] her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayram.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.”

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/30_A%C4%9Fustos_Zafer_Bayram%C4%B1

Gelelim Zafer Bayramımızın haritasına; harita için Atatürk’ün 30 Ağustos 1922 günü sabah saatlerinde verdiği taarruz emrinin anına göre incelemek istedim. Harita aşağıdaki gibidir.

Önce biraz Vertex/Anti – Vertex nedir ondan bahsedelim:

Vertex bir gezegen ya da yıldız değildir, Amerikalı Astrolog ve bilim insanı Charles A. Jane tarafından ortaya atılan bir noktadır. Vertex – Anti Vertex tıpkı Ay düğümleri gibi bir aks olarak düşünebilirsiniz. Doğası da zaten ASC/DSC ve Ay düğümleri karışımı gibidir.

Vertex kişinin kontrolü ve deneyimi dışında kalan ama sürekli başka insanlar tarafından maruz bırakılan her türlü sosyal deneyim konularını sembolize eder. Anti Vertex ise kendi güdüsel hareketlerini sembolize eder. Etki – Tepki ekseni gibi de bakabiliriz. Vertex’e gelen transit etkileri evlilikler, ortaklıklar gibi konuları gösterirken, dışarıdan gelen maruz kaldığımız saldırılar, düşmanlıkları, verdiğimiz savaş ve mücadeleleri de gösterebiliyor.

Evet detaylarla sizleri boğmadan kısaca özetlemeye çalıştım, şimdi Zafer Bayramı haritamız üzerinden Vertex’i inceleyelim bakalım bize neler anlatıyor?

An haritamızda Vertex noktası 16 Derece Boğa burcunda ve 7. Evde:

Burada bir savaştan bahsttiğimiz için 7. Evi açık ve güçlü düşmanlıklar alanı olarak yorumlayacağım, zira ülkemiz tam da böyle bir durumun içerisindeydi, düşmanlar ülkemizde ve topraklarımızı ele geçirmek üzereydi. Boğa burcunun toprak konularını sembolize ettiğini de hatırlatayım. Ve Vertex’in dipozitorü Venüs’e gelelim: Venüs ASC’ye exact bir kavuşum yapan Jüpiter ile kavuşum açısında ve yöneticisi olduğu Terazi burcunda güçlü bir pozisyonda. Demekki Düşmanlar (Jüpiter çoğul) sarmış dört bir yanımızı diyebilir miyiz? Peki bir de Boğa burcunun yücelim yöneticisine bakalım: Ay yay burcunda Mars ile kavuşumda mücadele eden, savaşan bir halkı gösteriyor, hemen dispozitöru Jüpiter’e baktığımızda hak, adalet, hukuk ve inançları, değerleri için savaşan bir halk görüyoruz. Ayrıca Jüpiter’in antisası Uranüs Balık ile exact bir kavuşum yapıyor; Halkın kendini feda etme uğruna ayaklanmaya olan inancını görüyoruz.

Şimdi Anti – Verex’e bakalım; Anti vertex aksın diğer ucunda yani 16 derece Akrep burcunda: Hemen Uranüs ve Plüton ile yaptığı Üçgen göze çarpıyor, Ülkenin devrim yaparak (büyük taarruz) değişime ve dönüşüme gitme enerjisini ve kadersel bir dönüm noktası olduğunu göstermekte. Anti-Vertex dispozitörü Mars, 5. Eve Satürn antisiasına kare açı yapıyor; çocuklarına rağmen, Satürn 4. Ev yöneticisi ailesine rağmen, tüm zorlu şartlara, koşullara, kısıtlamalara rağmen ülkece verilen mücadeleyi ve sonucunda kazanılan zaferi anlatıyor.

Son olarak 7.eve cupsına yanaşmış Chiron’u söylemeden geçemeyeceğim; yaralı şifacı olarak bilinen chiron şifalandığımız alanlarımızı ve nereden yara aldığımızı da gösterir. 7. Ev açık düşmanlar demiştik, oradan gelen zararın dispozitörü Mars’ın yaptığı üçgen açı ile verilen mücadele sonucunu ülkenin şifalanacağını göstermiş diyebilirim en basit tabiri ile ????

Herkese hitap edebilmek adına en basit şekliyle anlatmaya çalıştım umarım Zafer Bayramımıza bugün daha farklı bir açıdan bakabilmenizi sağlamışımdır. O zaman “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” diyerek hepinizin Bayramını kutluyorum.

Sevgi ve ışıkla kalın,

Astrologyturk Gizem Yılmaz | OPA Member
Instagram @astrologyturk | Youtube @astrologyturk www.tarotasor.com

Yorum Yap