İçeriğe atla Altbilgiye atla

Reiki Nedir ?

reiki

Reiki 20.yüzyılın başında Japonya’da ortaya çıkan, enerji aktarımı ile ruhsal şifa vermeye dayalı olduğuna inanılan bir tekniktir. Rei “her yerde varolan”, ki “ruhsal yaşam enerjisi” anlamına gelmektedir. Batıya “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak tercüme edilmiştir.

İsminin Japonca olması, bu sistemin bir Japon öğretisi olduğu şeklinde algı yaratsa da, gerçek bundan çok fazlasıdır. Her coğrafyada, her kültürde, tüm zamanlarda, dünyanın her yerinde var olan elle şifa verme tekniklerinin en yalın, en saf halidir aslında.

Reikinin isminin Japonca olmasına, 20. yüzyılın başlarında Japon Teolog Doktor Mikao Usui sebep olmuştur. Şifacılık üzerine uzun yıllar bir akademist olarak araştırmalar yapan Usui, sonunda, elle şifacılığın 7’den 70’e herkes tarafından kolayca öğrenilen, uygulanan ve öğretilebilen bir sistem haline getirmiştir. Bu sistem günümüzde “Usui Reiki” olarak adlandırılmakta ve kısaca Reiki de denmektedir.

Reiki bedensel, zihinsel ve ruhsal şifayı bir arada gerçekleştiren, entegretif bir terapi sistemi olarak da tanımlanır. Modern tıbbın alternatifi değildir ancak hem modern tıbbın hızlı ve kalıcı çözümler üretmesine destek olur hem de modern tıbbın çaresiz kaldığı, çözümler üretemediği durumlarda mucizevi iyileşmelere sebep olur. Amerika’da, İngiltere’de, Japonya’da ve pek çok Avrupa ülkesinde Reiki terapileri hastanelerde, kliniklerde uygulanmakta ve sağlık sigortası sisteminde yer almaktadır.

Vücut-Ruh dengesini düzenleyip muhafaza eder ve aynı zamanda yaşam enerjisi kapasitesini çoğaltır. Böylece hem mevcut rahatsızlıklar giderilecek hem de oluşabilecek hastalıklardan korunma sağlanabilecektir.

Ellerle şifa verme sanatı çok eskidir. İnsanlar bunu zamanın başlangıcından beri yapmaktadır. Hasta olan veya yaralanmış bir insanın üzerine ellerinizi koymak çok doğal bir içgüdüdür. Anneler bunun bir örneğidir. Bir çocuk incindiği zaman anneler ellerini incinen yere koyar. İnsan dokunuşu şifa veren özen ve sevgi iletir. Bu enerji birçok isimlerle bilinir. Çin’de chi, Hindistan’da prana, İbranilerde ruach ve Japonlar tarafından Reiki olarak bilinir.

Reiki bir dine veya inanca bağlı değildir. Her dinden, her inançtan, her görüşten, her etnik yapıdan, her cinsiyetten, her yaştan insan tarafından kolayca öğrenilip uygulanabilir. Öncelikle kendi kendine tedavidir. Kişinin gücünü fark etmesini ve ele almasını sağlar. Reiki öğrendiğinizde ve uygulamaya başladığınızda, bir şeyhin, bir gurunun, bir hocanın peşinden gitmezsiniz; kendi yolunuzu kendiniz açar ve ilerlersiniz. Bedensel sorunları şifalandırırken, bu bedensel soruna sebep olan zihinsel kalıpların da yavaş ve dengeli olarak çözülmesini sağlayarak, kalıcı şifa durumu elde edilir. Beden her zaman kendi kendini iyileştirmektedir. İlaçlar, ameliyatlar, terapiler bedenin iyileşmesini engelleyen, güçleştiren etkileri ortadan kaldırarak bedenin işini kolaylaştırmaya çalışır, reiki ise her ne sebeple olursa olsun bedenin bozulmuş olan enerji dengesini ve akışını düzenleyerek bedenin kendini iyileştirmesine hızlı bir destek sağlar.

İnsan da iki boyuttan oluşur; enerji ve fizik boyutları. Her şey önce enerji boyutunda gerçekleşir ve daha sonra fizik boyutuna geçer. Reiki de özel bir tür yaşam enerjisidir. Kişinin bilincini ve yaşama bakışını değiştirerek onda temel bir denge oluşturur. Böylelikle yaşamını denge içinde, sağlıklı olarak sürdürmesini sağlar.

İnsanın hem fizik bedenden hem de enerji bedenden oluştuğunu söylemiştik. Fizik bedendeki damar ve sinir sisteminin enerji bedendeki karşılığı meridyen sistemidir. Meridyenler enerjinin aktığı kanallardır. Bedendeki önemli enerji merkezlerine “çakra” adı verilir. “Çakra” adı verilen noktalara ellerimizi koyarak enerji transferi yaptığımızda enerji karışıklığını gidermiş, dengeyi sağlamış oluruz.

Reiki manipülasyonlarla elde edilen geçici bir tedavi yöntemi değildir ve politik, felsefi veya dini görüşlerle bağlantılı olmayan saf sevgidir. Ellerimizde ve tüm vücudumuzda hissedeceğimiz bir yaşam akışıdır.

Tüm canlıların sahip oldukları yaşam enerjileri vardır, bu enerji doğumla birlikte getirilmiştir. Yaşam enerjisi düşük olan insanlar daha kolay ve daha sık hasta olurlar. Yaşam enerjisi yüksek olanlar ise daha dayanıklıdırlar. Reiki kişinin yaşam enerjisini arttırıcı bir tekniktir. Reiki uygulayıcısı ister kendisine, ister bir başkasına Reiki uygulasın enerjisi azalmaz, aksine artar. Reiki kişinin vücut dengesini ve uyumunu korumasını sağlar. Eğer bedende herhangi bir yerde hastalık ya da sorun varsa bu tüm vücudu etkileyeceğinden bütüne yönelir. İçimizdeki yaşam enerjisi duygularımızdan etkilenir, bilinçli yada bilinçsiz olarak olumsuz duygulara kapıldığımızda enerji akışı kesintiye uğrar. Akış tıkandığında ilgili organlar işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Hastalıklar oluşur. Reiki enerji kanallarını temizleyerek akar ve tıkanıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ağrıları, sızıları azaltır; yaraların, hastalıkların çabuk iyileşmesine yardım eder.

Reiki eğitimi üç aşamalı bir eğitimdir. Birinci aşamada bedenimizdeki ve evrendeki enerjiyi tanır ve anlarız. Ellerimizi kullanarak bu enerjiyi nasıl yönlendirebileceğimizi öğreniriz. Enerji merkezlerini dengeleriz. İkinci aşamada, bedenimizde veya hayatımızda var olan olumsuzlukların zihinsel temelleri üzerinde çalışmayı öğreniriz. Hangi inancımız, hangi düşüncemiz bu olumsuzluğa sebep oluyor? İnançlarımız, düşüncelerimiz arınırken, bedenimiz ve hayatımız da değişmeye başlar. Üçüncü aşamada daha derinde çalışmayı öğreniriz. Genetik etkiler, kollektif bilinç, ruhsal sebepler, temel korkular üzerinde çalışırız. Yaşadığımız olumsuzluğun temeline inerek nedenini ortadan kaldırmayı öğreniriz. Tüm bu aşamalar boyunca kullanabildiğimiz enerji miktarı kademeli olarak artar ve üçüncü aşamayı tamamladıktan sonra artık bilgiyi paylaşacak ve diğerlerine öğretecek noktaya geliriz. Reikiyi teknik olarak öğrenmek için, öğrenmeyi istemek ve bir reiki eğitmeninden hem reikinin ve enerjinin temellerinin anlatıldığı; hem de aktarımın sağlandığı bir seminer almak yeterlidir.

Reikiyi günlük yaşamımızın içinde, her yerde ve her zaman kullanabiliriz. Derin meditasyonlara, özel ışıklandırmaya, tütsülere, müziklere ihtiyacımız yoktur. Her zaman hazır ve elimizin altındadır. Doz aşımı veya son kullanma tarihi sorunumuz yoktur. Bugün reikiyi kullanmayı öğrenip, bundan 50 yıl sonra hala kullanabilirim; zaman, mekan sorunum olmaz. Reiki ile asla kendime veya bir başkasına zarar veremem, yanlış bir şey yapamam. Tamamen güvenlidir.

Reiki, kullanan kişiler tarafından; yoğun, tatlı, ılımlı, yumuşacık, koşulsuz, sınırsız, güçlü, güvenli, şefkatli ve bir o kadar da emniyetli bir enerji olarak tanımlanmaktadır. Kendi kendimize uyguladığımızda veya bir uygulayıcıdan reiki terapisi aldığımızda öncelikle rahatlama, huzur ve güven duygularını deneyimleriz. Günümüzde Reiki dünya üzerinde yaklaşık 10 milyon kişi tarafından bilinmekte ve çeşitli seviyelerde uygulanmaktadır. Bu sayı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Sizin için de bu sonsuz ve sınırsız iyilikten fayda görme zamanı gelmedi mi?

Yorum Yap