İçeriğe atla Altbilgiye atla

Satürn Balık Burcuna Geçiyor 7 Mart 2023

Satürn Balık: İnsanlık Olarak Nereye Evriliyoruz?

Satürn’ün Balık burcuna geçişini anlatmaya başlamadan önce sizlere biraz astrolojiden bahsetmek istiyorum. Astroloji yani gökyüzü ilimi olarak adlandırdığımız konu yüz yıllardır kullanılan; gerek kişilerin psikolojik, sosyolojik, maddi, dünyevi veya ruhsal pek çok alanda ve de konuda kişilere bilgiler sunarak hayatlarını anlamakta, kendilerini ve de etrafındaki olayları inceleyerek çıkış yolu bulmakta da kullanılmış bir alandır.

Öyle ki çoğu kişinin kehanet olarak gördüğü ancak günümüzde gelecekte olabilecek potansiyel enerjilerin ön görülmesi şeklinde de çalışmalar yapılabilmektedir. Gerçek astrologların burada kendilerini geliştirirken ya da çalışmalar yaparken çıkış noktaları geçmiş deneyimlerdir. Bizler geçmişte yaşanmış olayların gökyüzü an haritalarını inceleyerek bir savaş, bir kriz, bir deprem anında ne tür hareketler olmuş gökyüzündeki gezegenlerin konumları, aldığı açıları, bulundukları burçlar, gökyüzünde yükselen burcun getirdiği enerji, sabit yıldızların olaylardaki yeri ve etkisi gibi diğer kullanılan harita teknikleri ile de çalışmalar yapılarak geleceğe yönelik tahmin, öngörü yapmaktayız. Johannes Schöner, Jean Baptiste Morin, Jerome Cardan, Henry Coley, William Ramasey ve William Lilly gibi ortaçağ astrolojisinden önemli isimlerin özellikle klasik astrolojinin ilerlemesinde katkıları büyüktür.

Geçmiş olayları inceleyerek ilerlediğimizden bahsetmiştik o nedenle geçmişi inceleyerek devam edelim:

Satürn Ne zaman Balık Burcuna Geçmişti?

Satürn ortalama 2,5 yılda bir burç değiştiren bir gezegendir. Karmanın lordu olarak bilinir ve bizlere öğrenmemiz gereken konuları sert bir şekilde gösterir. 7 Mart 2023’de Satürn Balık burcuna geçiş yapıyor peki az önce bahsettiğimiz yorumu yapabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor geçmişte Satürn Balık burcundayken neler olmuş birlikte bir bakalım:

Satürn 29 Ocak 1994 -7 Nisan 1996 yılları arasında Balık burcunda yer almış. Bir Aslan dolunayı dönemine gelmiş bu geçiş ve tam geçişin gerçekleştiği 29 Ocak günü 50 Türk savaş uçağı bir harekat başlatmış. (Tabi Satürn’ün Dispozitörü Jüpiter Akrep burcunda ve destekleyici açı alanında) Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu fırlatılmış (Mars’ın Kovaya geçmesi ve Kova stelyumunun da etkisi var) , Rtük kurulmuş (Satürn denetleme ve sistemlerle de ilgilidir.) 31. Altın Portakal Film Festivali’nde Yengeç Sepeti en iyi film ödülünü aldı (Satürn Balık başarılı sanatsal çalışmaları ödüllendirir) Satürn aynı zamanda Türkiye haritasının 9. Evinden geçtiği için de spor, sanatsal alanlarda dünya rekorları, başarılar ve ödüller getirmiştir.  1995 yılında ise Satürn Türkiye’nin 10. Evine geçiş yapmış ve hükümet dağılmıştır. Ayrıca Neptün tarafından da yönetilen Balık Ülke genelinde çeşitli illerde yoğun sis ve sel olaylarına sebebiyet vermiştir. Ve yine bu dönemde oyuncu, siyasetçi, sanatçı ölümlerinin çok olduğu görülmektedir.

Kısaca Satürn’ün Balık burcuna geçiş yaptığı ve seyahat ettiği zaman dilimini sizlerle birlikte incelemiş olduk, buna göre demek ki Satürn Balık aslında çok da büyük felaketler getirmiyor diyebilir miyiz? Ne evet diyebiliriz ne de hayır çünkü haritanın diğer etkileşimleri de önemlidir.  Son günlerde yaşadığımız 6 Şubat 2023 depremi sebebi ile herkes gergin ve her an her yerde deprem olabilecek duygusu ile gezerken insanlar bildikleri duydukları bütün astrologları takip ederek meraklarını gidermeye, içlerini rahatlatmaya belki de önlem almaya çalışmaktalar. Şimdi biz kısaca bir genel değerlendirme yaptık parantez içlerinde yaptığım açıklamalardan da anlayacağınız gibi aldığı açıları ve yerleşimi de olacak olaylar konusunda etkili olmakta. Mesela Satürn 1994 yılında Aslan Dolunayı ile Balık burcuna geçiş yapmış bu sene ise Başak Dolunayı ile Balık burcuna girecek.

Dolayısı ile 1994 – 1996 yıllarındaki Satürn seyahati daha çok güç, ego, sanatsal konular, yetenekler gibi alanları ortaya çıkartırken bu sene Başak burcu dolunayı ile diyor ki artık sap ile samanı ayır birbirinden, üretime önem ver, elindeki varlıkların değerini bil ve bereketini koru, bunu yaparken çalış, üretmek için çalışman lazım, hayallerini gerçekleştirmek için çalışman lazım, disiplinli olman lazım, önemsiz konuları atıp gerçekten önemli olanların üzerine eğilmen lazım. Toprak elementidir Başak o nedenle torakla ilgili temalar önemli olacaktır, değişken bir yapısı vardır ve değiştirmelisin bazı şeyleri der, eski kafa ile, eski yapı ile devam edemezsin değişiklik bereket getirir aslında der. Yiyecekleri ziyan etmemeye, çöpe atmamaya bile dikkat edebiliriz mesela.

Satürn Balık Burcuna geçişi 7 Mart 2023 bize neler yaşatabilir?

Şimdi gelelim Satürn Balık geçişinin günümüzde yaşatabileceği etkilerine: Öncelikle Satürn Balık burcunda Güneş, Merkür ve Neptün ile birlikte bir Stelyum oluşturuyor. Bu birleşim içerisinde Merkür düşüşte ve zararda, Güneş peregrin, Neptün yöneticisi olduğu bir yerde ve Satürn ilk 10 derecesinde terim yöneticisi, son 10 dercesinde ise dekan yöneticisi durumda. Yani Satürn geçişinin ilk ve son dönemlerinde Satürn daha çok kendini ortaya koyabileceğini düşünebiliriz. Balık temasını da bu birleşim yoğun bir şekilde bize yaşatacaktır.

Balık burcu sembolizmi bize neyi anlatır?

Balık sembolünde iki farklı yöne doğru giden balık görürüz ve bu iki balığın arasında bir kordon vardır. Burada iki balık maddi ve manevi dünyanın, yaşamdaki zıtlıkları ve de git gellerin bir arada olduğunu gösterir, aradaki kordon ise dünyevi ve ruhani taraflar arasındaki bağlantıyı simgeler. Zodyak kuşağının en son burcudur o nedenle bize geçmiş yaşam kalıntıları arasından geçerek yeni dünyanın ilk işaretlerini almayı anlatır. Balık burcunda net çizgiler yoktur, daha çok rüzgarın esintisine kapılmak gibidir ve bu nedenle tekamüle güvenmeyi, akışta kalmayı öğrenmemizi bekler. Neptünle olan bağlantısından dolayı hayaller, rüyalar, bilinçaltı, görünmeyen bilinmeyen sis perdeleri ile de alakalıdır. Sanatın ve sanatçının burcudur, içerisinde bol bol ilham barındırır. Bunların tamamı bütün kültürlerde evrenin gerçekliğine katkı sağlayan büyük bir güç olarak algılanır. Şifa konuları, şifalanmak, arınmak, dinlenmek, kendini feda etmek, hizmet ekmeye kendini adamak gibi temaları da yer alır.

Satürn Balık Ne demektir?

Yukarıda Balık burcundan bahsettik şimdi birazcık da Satürn gezegeninden bahsedelim ve sonunda bu sembolleri birleştirelim:

Satürn bir astroloji haritasında 7 tane olan kişisel gezegenlerimizden biridir. Uzun süreli planlar yaparak gizli ve sessiz bir şekilde hareket eder hiç beklemediğiniz bir yerde de kendini gösterebilir. Yani günlük ve anlık etkilerden bahsetmiyorum, kişinin eğitilmesi için gereken süreç ve disiplin ne kadar zaman alırsa Satürn de size önce bu zamanı tanır öğrenmenizi bekler öğrenemezseniz eğer harekete geçer gibi düşünebiliriz. Satürnün doğası yavaş, sakin ve disiplinlidir. Satürnün en çok önemsediği şey kurallar, örfler, adetler, gelenekler, sağlam yapı, ciddiyet, öğrenilmiş güçlü değerler, disiplinli olmak, çalışmak, yaptığın işi ciddiye almak gibi mesajlardır. Eli maşalı ama sizin iyiliğiniz için bunu yapan bir öğretmen gibi düşünün, sizi kısıtlar, sınırlandırır, bazen de baskı altında hissettirir. Ve böylece Karma’nın efendisi size tekamülünüzü tamamlamak adına gitmeniz gereken yönü gösterir.

Şimdi Satürn Balık bize der ki: Bağımlılıklarınız mı var? Kişilere göre değişkenlik gösteren aile, para, ilişkiler, kariyer, bilinçaltı, düşünceler gibi alanlarınızda tekrar tekrar yaşadığınız olaylar mı var bunları bir düşünün? Neleri bırakmanız gerekiyor? Eskiye ait var olan, bırakmanız, geliştirmeniz, tamamlamanız gereken konuları bu dönemlerde hatırlatır ve de anlamanızı sağlayacak olaylar yaşatır. Özellikle manevi boyutta yalan, dolan, sahtecilik, kandırma, aldatma, gerçek dışı olaylar sebebi ile yaşanan sapmaları ortadan kaldıracağını, yanlış kurulmuş düzenlerin bozularak ya sağlamlaşacağını ya da o yapıdan vazgeçilmesi gerektiğini de gösterecektir. Başak Dolunayı ile birlikte burç değişimi yaptığı için toprak, bolluk, bereket alanlarımızda genel olarak etkili olabileceğini, toprağa dönmemiz gerektiğini, ekmek, biçmek, üretmek, ekim, dikim, analiz etmek, temizlemek, düzenlemek, dağınıklığı toparlamak gibi konuları vurgulayacaktır.

Önümüzdeki 2,5 -3 yıllık süreç içerisinde lütfen maneviyatınızı güçlendirecek girişimlerde bulunun, gerçek benliğinizi bulmaya çalışın, meditasyon yapın, doğru yolda olmaya çalışın, iç rehberliğinizin sesini dinleyin, şifa verebilenler şifa dağıtsın, yaraları sarmak için evrenin bize sunduğu bu fırsatları değerlendirelim, yardım edelim, etrafımızdaki ihtiyaç sahiplerini daha çok görmeye çalışalım ve daha fazla sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışalım.

Satürn Balık geçişi en çok hangi burçları etkileyecek?

Öncelikle herkesin bireysel haritalarında Balık burcunun bulunduğu ev konularında ve de açı aldığı, etkileşim kurduğu diğer bağlantılara göre her birimizi kesinlekle etkileyeceğiniz bilelim. Aslında önceden hangi alanlarda sınanacığınızı bilerek bu alanlarda önlem alabilir, farkında olarak karşılaşacağınız deneyimlere hazırlıklı olarak daha az üzülebilirsiniz. Bunun için astroloji danışmanlığı almanızı tavsiye ederim. Genel manada ise en fazla Balık, Başak, Yay ve İkizler burçlarını yükseleni ve Güneş’i hatta Ay’ınızı bile düşünerek değerlendirdiğimizde de en fazla bu kişileri daha sert etkileyecek olabilir.

Satürn balık burcu yükselen burçlara göre etkilerini Youtube kanalımda anlatacağım, dinleyebilirsiniz.

Sevgi ve ışıkla kalın….

Yorum Yap