İçeriğe atla Altbilgiye atla

TAROT’TA DEĞNEKLER SERİSİNDEKİ KARTLARIN GENEL ANLAMLARI

degnekler-serisindeki-kartlarin-anlamlari

Bu makalede Tarot destesi içerisinde yer alan “Değnekler Serisi” genel anlamları, Astrologyturk Tarot Master Danışmanları tarafından hazırlanmıştır.

DEĞNEK ASI 

Elementi: Ateş, Sayısal değeri:1
Bütün 1’lerde olduğu gibi değnek ası da yeni bir başlangıcı, yaratıcı gücü; coşku ve cesareti simgelemektedir. Değnek Ası bir amaca atılan ilk ya da önemli bir karara atılan adımın habercisidir. Bu kartta şans ve ilahi müdahale seninledir. Olayların hızlı gelişeceğini ve bunun bizim lehimize olduğunu verdiği gibi önüne gelen bu fırsat ya da teklifi iyi değerlendirip kaçırmaman gerektiğini de öğütler.

YELİZ KÖSE

 

DEĞNEK İKİLİSİ

Elementi: Ateş, Sayısal Değeri:2

Bu kart bize, keşif, vizyon, duraksama, karar vermeyi anlatır.

Kişilik özellikleri olarak; Akıllı, sabırlı, pasif, vizyon sahibi, keşfetmeyi seven birini tanımlar.

Değnek İkilisi kartında turuncu kaftan giymiş bir erkek arkası dönük şekilde, elinde bir yerküre tutup uzaklara doğru bakmaktadır. Genç erkeğin elinde tuttuğu değnek enerjinin, değnek ise vizyonun simgesidir. Bu kişi ufkunu genişletmeye ve daha büyük düşünmeye karar vermiştir. 

Aşk hanesinde beliren değnek ikilisi ilişkiye dair uzun vadeli planların yapılacağı ve önemli kararların alınacağı bir noktaya vardığımıza işaret eder.

ESRA ALPAY

DEĞNEK ÜÇLÜSÜ

Elementi: Ateş, Sayısal değeri:3

Değnek üçlüsü her şeyin yolunda olup, daha büyük bir hamle ile ileri bir adım atacağımızı gösterir. Eylemin kararı verilmiştir. Sadece doğru zamanda doğru hamleyi yapmayı beklediğimizi, planladığımızı gösterir. Statü sahibi kişilerde bu kartın çıktığını görebiliriz. Bu kişi yapması gereken neyse onu yapar, taviz vermez. Bu kişi ulaşmak istediği yere ve kararını verip tercih ettiği şeye yüksekten bakar ve ilerlediğini, büyüdüğünü, yükseldiğini görmektedir.

GÜL AÇIKGÖZ

DEĞNEK DÖRTLÜSÜ

Değnek dörtlüsü kartı adeta bir kutlama kartıdır. Serinin en neşeli enerjilerinden biridir.

Bir mezuniyeti, bir evliliği kutlayabileceğimiz gibi, uzun zamandır istediğiniz bir şeyi alacağınızın da potansiyelini verir. Kart sembolünde birden fazla kişi olduğu için bu kutlanacak potansiyelin birden fazla kişiyi mutlu edeceğini de düşünebiliriz.

Bu olumlu dönem yeni bir sürecin başladığını da müjdeler. Serimizin daha önceki kartlarında hep bir adım ileri gidilmişti ve gelecek güzel günlere uzaktan bakış atmıştık. Bu kart bu günlerin geleceğini müjdeler.

Bu kartın enerjisi büyük neşeli aile yemeklerini büyük masaları, hoş sohbetleri de anımsatır. Sevdiklerimizle, ailelerimizle birlikte olacağımız güzel günler de gelmiş olabilir.

Biraz daha az çabalayacağımız daha önceki ektiklerimizin güzelliklerini yaşayacağımız güzel bir dönemin kapıları aralanmıştır.

DİDEM AKARLI

DEĞNEK BEŞLİSİ

Sayısal Değeri: 5, Elementi: Ateş

Değnek beşlisi en genel anlamıyla fikir ayrılıkları ve farklı yönlerde ilerlemek isteyen kişilerin aynı noktada buluşmasını isteyenlerin simgesidir.

Kartın üzerindeki erkeklerin her bir ayrı renkte elbise giyinmekte ve değneklerini farklı yönlere doğru tutmaktadırlar. Buda inanç sistemlerinin ve bireysel farklılıkların dolayısıyla farklı yönlerde ilerlemek istemenin simgesidir. Bu yüzden bu kartı gören kişi yaşadığı bir durumda kaderde ilerleme kaydetmek için biriyle uzlaşmak zorundadır. Aksi taktirde ilerleme olmayacaktır. Değnek beşlisi bazen bu uzlaşma sorunun iki kişi arasında bazen ikiden fazla kişi arasında yaşanacağını anlatan bir karttır.   

HATİCE SÖNMEZ

DEĞNEK ALTILISI

Sayısal değeri:6, Elementi: Ateş

Bu kart bize verdiğimiz mücadeleden ve savaştığımız durumlardan başarıyla çıktığımızı anlatır. Artık tanınıyoruzdur. Şöhreti göz önünde olmayı da verdiği gibi yaptığınız her ne ise bu konu ile ilgili başarıya ulaşmak ve kutlamalar yaşayacağımızı, mutluluğu yakalayacağımızı söyler. Bu kartla birlikte kader de bir dönüm noktası yakaladığımızı ve çevreden de güzel destekler gördüğünü anlatır.

HAZAL HAVAT

DEĞNEK YEDİLİSİ

Uzun zamandır bir yada birden çok konuyla ilgili başkalarına karşı bir mücadele içinde olduğunu gösterebileceği gibi sahip olduğun bazı şeylere göz dikecek, elinden almak isteyecek, seni kayba uğratmak isteyecek kişilerle karşılaşabileceğini ve sahip olduklarını kaybetmemek için onlara karşı ciddi bir mücadele vereceğini de anlatır.

Vereceğin bu mücadele seni yorabilir, yıpratabilir ama sakın mücadele etmekten vazgeçme çünkü bu mücadelede avantajlı konumda olan sensin.

NAZLIHAN SAYAR

DEĞNEK SEKİZLİSİ

Bu kart eğer bir beklenti varsa, açılımlarda çıktığında en mutlu olduğum karttır.

Nedeni ise hızlı geri dönüşleri simgeler, beklediğimiz haber en kısa sürede gelecektir, hatta bazen beklediğinden bile hızlıdır. Engeller kalkacaktır…Değnek serimiz en özet hali ile eylemleri temsil eder. Yani sizi hızlandıracak bu gelişmelerden sonra sizde bu enerjiye uymalı eyleme geçmelisiniz. Olumlu sonuçları müjdeler.

Heyecanlı ve keyifli bir enerjisi vardır. Güzel, hayırlı telaşlarında habercisidir.

Biraz elini çabuk tut mesajı verir.

DİDEM AKARLI

DEĞNEK DOKUZLUSU

Elementi:Ateş, Sayısal değeri:9

Temsil ettiği burçlar; Koç, Aslan, Yay

(Yorgun, yaralı, mücadeleci, korkmuş ve temkinli)

Kartta gördüğümüz adam yorgun, kafasında ufak bir sargı ile elindeki değnekle tutunmaya çalışan ve geri de kalan değneklere bakar halde görülmektedir. Yüzüne baktığımızda yorgun endişeli bir bekleyiş görülmektedir. Yaşadıklarını gözden geçirmek belki bir değerlendirme yapmak için durmuş ve dinlenmeye almıştır kendini, ama bu sadece kısa bir moladır. Bugüne kadar verdiği mücadelelerden yorulmuş, korkmuş, yaralanmış belki biraz da bezginlik hissediyor ama pes etmemiş ve sona yaklaştığının farkında.

Geçmişte istenmiş belki de mücadele etmek zorunda kalınmış konuyla ilgili oldukça fazla  enerji harcamış ve yorgun düşmüş olabilir. Belki bu yorgunluk kahramanımızı biraz da temkinli davranmaya biraz da bezginliğe itmiş olabilir.

Öncesinde olan kartta yaşanan ani gelişme, ani haber yormuş, durmaya veya düşünmeye zorlamış.

Kahramanımızın bu mücadeleden vazgeçmeye fazlasıyla ilerlediği bu yoldan geri dönmeye niyeti yok yara almış, yorulmuş olsa da her şeye rağmen içsel gücünün farkında ve biliyor ki yolun sonuna yaklaştı. Şimdi gücünü toplama ve yola devam etmek için hazırlanma aşamasında.                                       

MERAL YILDIRIM

DEĞNEK ONLUSU

Değnek onlusu çok meşgul bir enerjidir. Azimlidir ama yorulmuştur da. Şimdi iyi haber.. ’’Çok az kaldı ha gayret.. sonuna geldiniz. Son bir gayretle devam edelim, son bir aşama kaldı ‘’der kartımız.

Ama çok önemli bir uyarısı da var buna da değinmeden geçmemeliyim. Mutlaka fazla bir yükü, angarya bir işi de gösterir. Bir sırtımıza bakıp bunları ayıklamak mümkünse bunu yapalım ve biraz daha hızlı ilerleyelim derim ben. Çünkü kucakladığımız bu değnekler önümüzü kapar ve fark edemeyebiliriz. Çok yorulup bırakırsak bütün bu emeğe yazık ederiz. Bu kucakladığımız değneklerden paylaştırabileceğimiz, bırakabileceğimiz var ise bırakalım.

 

Değnek serisi eylemi sembolize eder o nedenle bu taşıdığımız değnekler artık hareket geçip taşınacağımızı, işyerinde veya özel hayatımızda mekan değişimlerini de anlatır. Tabi ki kartın zorlanan enerjisi ile çok çabuk olmayacak fakat mutlaka pozitif anlamda sonuçlanacaktır.  

DİDEM AKARLI

DEĞNEK PRENSİ

Değnek serisi eylemleri temsil eder. Harekete geçmektir. Prens gibi genç ve istekli bir enerji ise hele başarıya çok yakındır.

Bu prens şanslı dır şanslı olmasına ama rotası henüz yoktur. Ateş grubuna mensup olduğu içinde henüz egosunu dengeleyememiştir. Daha yolu vardır açıkçası. Ama başlamıştır ve inanırsa yapacaktır. Eksikleri vardır ama yeniye açıktır. Üzerindeki elbiselerin rengi gibi eskiyi tamamıyla yakmıştır.

Bu yolda yepyeni bakış açılarına sahip olacaktır. İtici gücü ise yüksek hevesi ve tutkusu olacaktır.

Romantik ilişkilerde yepyeni güzel bir ilişki, kariyerde ise iş kurma yeni girişimlerde bulunma potansiyelini  taşır.

Prenslerin elbet bir gün kral olacağını unutmadan girişimler için pozitif zamanlar olarak değerlendirmeliyiz.

DİDEM AKARLI

DEĞNEK ŞÖVALYESİ

Elementi:Ateş

Tüm şövalyelerde at hareketlidir ve amaca doğru ilerlemektedir. Şövalyeler arasında ateş elementi olan tek şövalye olduğu için de en cesur ve en atılgan olanda bu karttır.

Cesur kararlar alan , enerjik, büyüleyici, kahraman, asi, sıcak, özgür, korkusuz, düzensiz, tutkulu ve enerjiktir. Bulunduğu ortamı coşkuyla maceraya sürükler. Seyahat etmek, taşınmak, yeni bir projeye başlamak için harika bir zaman olduğunu söyler.

Koç, Aslan, Yay burcunu temsil eder.

NİHAL PİŞKİN

DEĞNEK KRALİÇESİ

Elementi:Ateş

Ateşli, tutkulu, cesur ve benmerkezci dir. Kısa sürede başarıya ulaşmak anlamına gelir. Gösterişli yaşamayı seven orta yaş, ateş grubu bir kadını temsil eder. Değnek Kraliçesi bize bir zirveye artık en yakın noktaya vardığımızı gösterdiği gibi ihtiyacımız olan desteği alacağımızı da vermektedir.

Yaşam enerjisi yüksek olduğu gibi sezgileri de yüksektir. Her zaman harekete geçmeye hazırdır. Yalnız bazen lükse düşkün olduğundan harcamaları abartılabilir, bu durumu kontrol altında tutmakta yarar vardır.

NURİYE YAĞCI

DEĞNEK KRALI

Elementi: Ateş

Burcu: Koç, Aslan, Yay

Elde etmeyi çok istediğimiz bir şeyi elde ettiğimiz andır. Bir işin başarıyla sonuçlandırılması, Engellerin aşılması, Tüm rakiplerin yenilmesi ,Zaferin elde edilmesi, Toplumun taktirinin kazanılması, murada ermek, Sınavı Kazanmak.

Kaderde yeni bir çağ anlamlarını da verir.

Değnek Kralı; değnekler serisini sona erdirip Kupalar serisini başlatan karttır. Bu yüzden bu kart görüldüğünde verilecek kararın çok dikkatli bir şekilde verilmesi gerekir; çünkü karardan sonra yaşanacak olan durum geriye çevrilemez. Karar çevresindekileri de etkileyecek bir karardır. Bundan sonraki sürecin nasıl olacağı hakkında bilgiyi değnek kralının baktığı yöndeki kart bize anlatır. Baktığı yöndeki kart Tarot un karanlık kartlarından biri ise; şu anda verilmekte olan karar çok dikkatli bir şekilde verilmelidir. Bu karar; hırs ve egodan sıyrılarak verilmelidir. Aksi halde kişinin kendisi ve çevresindekiler bu karardan dolayı sıkıntılı zamanlar geçirebilir, zarar görebilirler.

ÖZGÜL GÜL

 

Yorum Yap