İçeriğe atla Altbilgiye atla

TAROT’TA KILIÇLAR SERİSİNDEKİ KARTLARIN GENEL ANLAMLARI

kiliclar-serisindeki-kartlarin-anlamlari

Bu makalede Tarot destesi içerisinde yer alan “Kılıçlar Serisi” genel anlamları, Astrologyturk Tarot Master Danışmanları tarafından hazırlanmıştır.

KILIÇ ASI

Elementi: Hava

Kılıç ası zorlu bir sürecin başlangıç noktasını işaret eder. Aniden bulutların arasından beliren bu el aslında hiç yokken birden ortaya çıkan ilham kararlılık ya da ani bir karar değişikliğinin simgeler.

Bu kart tüm aslar gibi kişi için bir başlangıç noktası ve sürecini de vermektedir.

Kılıç ası aynı zamanda kaderin bize hiç beklemediğimiz anda sunduğu bir fırsatında habercisi olabilir.

YELİZ KÖSE

 

KILIÇ İKİLİSİ

Elementi: Hava

Sayısal Değeri:2

Bu kart bize, karar, bekleyiş, arada kalmak, 2 farklı seçenek, gerçekleri görmezden gelmeyi anlatır. Kişilik özellikleri olarak; uyumlu, duygusal, pasif, arada kalmış, kafası karışık birini anlatır.

Kılıç İkilisi kartında gözleri bağlı bir kadının elindeki iki kılıç çapraz yönlerde tutarak oturduğunu görürüz. Bu kılıçlar mantık ve zekayı temsil etmektedir. Karttaki kadının kollarının çapraz oluşu da bu kararsızlık döneminden dolayı ilerleyen süreçteki tıkanma ve durma noktasına gelişin simgesidir.

ESRA ALPAY

KILIÇ ÜÇLÜSÜ

Elementi: Hava

Sayısal değeri:3

Kılıç üçlüsü, çok derinden yaşadığımız kalp acısını, hayal kırıklığını, mutsuzluğu, alınan yanlış kararı, yalanı bazen de aldatılmayı verir. 

Kişiyi derinden yaralayan ve zarar veren bazı olaylar yaşanmaktadır. Fakat unutulmaması gerekir ki her yara zamanla iyileşir. 

Bazen fiziksel bir acıyı da verir. Kişi bu kalp kırıklığını hayatında önemli bir konuda yaşamıştır.  Ve bunda üçüncü bir kişinin etkisi olabilir. Bunun etkisinden kurtulup yoluna devam etmelidir.

GÜL AÇIKGÖZ

KILIÇ DÖRTLÜSÜ

Kılıç dörtlüsü bir inziva halidir. İyileşmek için ihtiyaç duyduğumuz bir nekahet dönemidir.

Kılıçların üçü yatan kişiye doğrudur. Ona acı veren, kalbini sıkıştıran onu yoran durumlar olduğunu gösterir. Diğeri yani 4.kılıç ise çıkışı göstermektedir. Yani hazır olup yeterince dinlendiğinde dış dünyaya, onu yoran engellerle tekrar savaşmaya hazır olacaktır.

Bu sakin enerjili kart bir kaybedişi resmetmez sadece güçlenmek için kendine zaman tanımaktır. Derin anlamında kişinin bilincinde ise bir netlik kazanma ile sıkıntı veren durum arasında kalma hali de diyebiliriz.

Her halükârda bu dönem gereklidir. Böyle bir sessizlik, inziva gerektirmektedir. Yoğun çalışan veya çok sıkıntılı bir ilişkiden çıkmış bireyin kendini toplaması için kendine vakit vermesi gerekmektedir. Sonrasında yine hazır olacaktır.

DİDEM AKARLI

KILIÇ BEŞLİSİ

Sayısal Değeri: 5

Elementi: Hava

Kılıç beşlisi en genel anlamıyla kazanmak ve kaybetmek ile ilgili karttır. Bu kart belirdiğinde yaşanan durumda bir kazanan bir de kaybeden vardır. Fakat kartı görenin hangisi olduğu konusunda bilgi sunmaz. Bu kart yenmek ve yenilmenin hayatının bir parçası olduğunun hatırlatıcısıdır. Kart sizin yenen mi yoksa yenilen mi olduğunuz konusunda bilgi vermez. Fakat bu kart belirdiğinde yaşanan bir durumda bir galibiyet ve dolayısıyla bir de mağlubiyet cereyan etmektedir. Yaşanan bu durumda ilk başta bir haksızlık var gibi görünse de güçlünün güçsüzü etkisiz hale getirmesi ya da gücünün elinden alınması durumu söz konusudur.

HATİCE SÖNMEZ

 

KILIÇ ALTILISI

Elementi: Hava

Sayısal değeri:6

Bu kart bize dalgalı duygu ve düşünceleri, karmaşık geçen bir süreçten sakin ve durgun bir sürece geçmeyi anlatır. Kılıç atlısı aynı zamanda verilen kararların sonucu olarak pişman bir geçiş yapılacağın işaret eder. İleriye doğru hareket etmek için çok önemli bir şeyi yada şeyleri geride bırakmak zorundadır. Bir konu hakkında mecburi bir yolculuk yapacağımızın da habercisidir aynı zamanda. Bu kart bize sağlık sorunlarına da işaret eder, dikkat etmemiz gereken konuların altını çizer.

HAZAL HAVAT

KILIÇ YEDİLİSİ

Etrafında (özellikle aileden-akrabalardan yada yakın çevreden ve büyük ihtimalle erkek) hilekar, dolandırıcı, yalanı iyi konuşan bir kişi tarafından dolandırılma, kandırılma, aldatılma ve kayba uğrama ihtimalin çok yüksek. Bu yüzden sana kazanç sağlama vaadiyle gelen tekliflere hemen evet deme, sağını-solunu-önünü-arkasını çok iyi araştır sonra değerlendir.

Aynı zamanda iş hayatında seni çekemeyen, hazmedemeyen, kıskanan iki yüzlü, entrikacı kişi veya kişiler yüzünden statü, güç kaybı yaşama ihtimalinde olabilir.

NAZLIHAN SAYAR

 

KILIÇ SEKİZLİSİ

Kılıç sekizlisi hangi açılımda çıksa o açılıma ait olan danışanı omuzlarından tutup sarsmak isterim. Çünkü yoğun bir çaresizlik içerir ve bu çaresizliği büyük ihtimalle biz yaratıyoruz dur.

O kadar negatif düşüncelerle doludur ki etrafımız biz onları aşıp adım atamıyoruz. Bu bir nevi körlüktür. Maddi manevi olasılıklara kör bakmaktayız. Belki de kendimizi kurban gibi hissetmek bu günlerde kolayımıza geliyordur? Kim bilir?

Ama kesinlikle bu çaresizliği biz yaratıyoruz ve aslında durum o kadar da kötü değil. İçimizde bir potansiyel var veya etrafta bir sürü olasılık ve biz bunları görmemeyi, bunları kullanmamayı seçiyoruz.

İşte bu yüzden sarsmak isterim ve gözündeki bandı çıkarıp kılıçların arasında senin geçip kurtulacağın kadar boşluk var. Hadi gör demek isterim.

DİDEM AKARLI

 

KILIÇ DOKUZLUSU

Temsil ettiği burçlar; İkizler, Terazi, Kova

(Keder, üzüntü, pişmanlık,  zihinsel anlamda acı, uykusuzluk, kötü rüyalar )

Bu karta baktığımızda siyah bir duvarda asılı duran dokuz kılıcın önünde güllerle bezeli yorganın altında ellerini yüzüne kapamış duran bir kadın görürüz.

Kartı yakından incelediğimizde kadının yatağında bir nedenden dolayı üzgün belki ağlar bir durumdadır. Yaşadığı şeyden ötürü pişmanlık, üzüntü gibi duygular yaşadığı oldukça bellidir. Sorunun artık uykularını kaçırdığı bu nedenle iç huzurunu sağlayamadığı ve zihinsel manada acı çeken bir durumdadır. Duvarın siyah olması bu durumunun aslında kadersel bir süreç, kaçınılmaz ve inkâr edilmemelidir. Kılıçların gösterdiği yönde gelen kartı konu hakkında biraz daha detaylı bilgi verecektir. Ancak bu acı da elbet geçecektir. Biraz daha sabır ve sakinlikle beklemek gerekecekti

 MERAL YILDIRIM

KILIÇ ONLUSU

Kılıç onlusu zaten karta baktığımızda çok açık anlayabileceğimiz, yaralanmayı, arkadan vurulmayı, hayal kırıklığını, artık zihinsel ve fiziksel olarak tükenmişliği ifade etse de ben size farklı bir bakış açısını anlatacağım.

Bu karanlık kartta arkadan doğmaya çalışan güneşin hüzmelerini görürüz. Olmuyorsa olmuyor, bittiyse bitti diyerek işte bu ışıklara dönmeliyiz.

Muhtemelen şu an kendimizi çok kötü hissediyoruz, kayıplarımız var, belki de elimizden hile ile alınmış haklarımız var. Ama bu güzel ışık ile bitişe değil başlangıca odaklanın.

Çünkü biz bu hayal kırıklığını aslında aşama aşama kendi hatalarımız, yanlış kararlarımız ile yaşamaktayız. Bundan öğrenmemiz gerekeni bu yolculukta heybemize atıp artık ayağa kalkıp ışığa doğru yürüyelim derim ben…

DİDEM AKARLI 

KILIÇ PRENSİ

Kılıç prensi amacına odaklı hırslı bir enerjidir. Ama her zaman bahsettiğimiz gibi Prensler genç bir enerji olmasına rağmen acemi etkileri de taşıdığı için ani kararlar vermeme uyarısı da taşır. Çünkü prensimizdeki hırs ve odak güzel dengelenmezse ani kararlar ile yanlış yaptırabilir. Öfke ile oturup zarar ile kalkmamak için düşünerek hareket etmemizi öğütler.

Gelecekte güzel başlangıçları da içerse de henüz vakit vardır ve bu güzel genç potansiyeli güzelce değerlendirmek gerekir.

Hava serisine mensup bu prens çekici, akıcı konuşan, başarı için gereken tüm potansiyele sahiptir. Ama kılıcı iki eliyle kavraması gibi odağını kaybetmemesi gerekir gelecekteki güzel başlangıçlar için ve bu başlangıç kılıç gibi keskin bir başlangıç olacaktır.

DİDEM AKARLI

KILIÇ ŞÖVALYESİ

Şövalyeler, atları ve rengarenk zırhları ile bizlere yaşamın iplerinin kendi elimizde olduğunu ve kontrolünü kaybetmemek için dizginleri iyi tutmamızı mevcut gücümüzü dengeli kullanmamızı söyler…

Şövalyeler bize kişilik, karakter, oluşum ve olaylar hatta duygular hakkında bilgi verir. Şövalyeler Özgür irademiz ile kararlar vermemizi destekler. 

  Soğuk ve sivri dillidir. Çatışmadan kaçınma, eleştirir ve fikrini var gücüyle savunur. Keskin zekâsı ile otorite ile tartışır. Bir mantık ustası ve değişimin kartıdır. 

Kova, İkizler, Terazi burcunu temsil eder.

NİHAL PİŞKİN

KILIÇ KRALİÇESİ

Elementi: Hava

Bu kraliçe zeki ve kararlı, adil ve orta yaş bir kadını temsil eder. Seçici ve şüphecidir, geçmiş acı deneyimleri hesaba katar, aynı hatayı tekrar yapmak istemez, bu yüzden temkinlidir. Kılıç kraliçesi duygularını bir yana bırakarak objektif yaklaşır. Ona göre sadece haklı olan kazanır.

Kılıç kraliçesi kartını gören kişi kendisine şans getirecek ya da kaderde önemli bir kapıyı kendisi için açacak bir kişiyle tanışabilir.

Dili keskin ve serttir, yapıcı eleştiriler yapar ve mükemmel fikirler verir, her zaman da savunmaya hazırdır. 

NURİYE YAĞCI

KILIÇ KRALI

Elementi: Hava

Burcu: İkizler, Terazi, Kova

Kaderde gelinen zirve, amaca ulaşma, beklenen ödülün alınması, engellerin aşılması, mahkemede kararın verilmesi, devletten beklenen müjdenin gelmesi ve tayinin çıkması gibi anlamlar taşır.

Kılıç Kralı tüm krallar içinde (değnek kralı, kupa kralı, tılsım kralı ve kılıç kralı); en acımasız, en savaşçı aynı zamanda en cesur olanıdır.  Ne istediğini bilir, kendinden emindir. Kılıç Kralı serisindeki tüm kılıç kartlarını yönetir. Verdiği emirler, kararlar tartışılmaz; uygulanır. 

Kılıç Kralı; kılıcının kaldırdığında kişinin hayatında radikal değişimler olur.

*Kılıç Kralı ile zirveye gelinmiş, engeller aşılmış; artık Tılsımlar serisiyle ürünler toplanacaktır.

ÖZGÜL GÜL 

Yorum Yap