İçeriğe atla Altbilgiye atla

TAROT’TA MAJOR ARKANA KARTLARININ TEMEL ANLAMLARI

major-arkana-kartlarin-anlamlari

Kahramanımızın yolculuğu bu kartla başlar ve 21 kartı gezdiği sürece hayata dair hemen hemen her şeyi öğrenir. Acemidir, çocuk ruhludur. Bir yola çıkan joker bu yolda henüz daha tecrübe kazanmadığından karşısına çıkabilecek tehlikelerden de habersiz şekilde ilerlemektedir. Biraz plansız davrandığı için de bazen bu kart bizi adımlarımızı sağlam atmamız gerektiği konusunda da uyarıda bulunur. Bazen de, belki bazı şeyleri yaşayarak görmemiz gerekebilir. Hayata ya da aşka dair şu an için ufukta görünen bir şey olmasa bile her an her şey de olabilir diyebiliriz. Ne olacağını bilmek istiyorsak da sabırlı olup gidişata göre hareket etmemiz gerekir.

Artık bir şeylere başlamaya hazırızdır. Maddi manevi dengeyi sağlayıp yolumuza sağlam adımlarla devam ederiz. Hayatımızda yeni başlangıçları yapabilecek güce sahip olduğumuzu gösterir. Artık tecrübeliyizdir ve artık büyük değişim yaşayabileceğimiz olaylar karsımıza çıkabilir. Duygusal anlamda da yeni bir ilişki ya da var olan ilişkimizde yeni bir boyuta geçebileceğimizi gösterir.

ARZU KURT

 

Azize kartı Tarot okumasında yüksek özellikler içeren güçlü bir semboller içerir. Bu kart bilgelik, yüksek erdem içeren adeta bir öğretmen özellikleri gösterir. Öğrenmemiz gereken bir konunun altını çizdiği gibi tüm bunun içinde sabır gerektiğini de anlatır. Azize kartı içerdiği bu yuksek erdemler nedeni ile ulaşılamaz gözüken bir kadın da olabilir, İş hayatındaki güzellikleri de bize müjdeleyebilir. Güzel, saf ve temiz olan bu kadın sembolu bize aslında bazı konularda gerçekten düşünmen gereken konuları vurgular. Kartımız her ne kadar gizemli gözükse de yakın bir zamanda Ruhsal bir aydınlanma yaşayacağınız da bir gerçektir.

 

İmparatoriçe’yi bereketli topraklara benzetmeliyiz. Olgun, güven verici, cazibeli bulunduğu yere bereket getiren bir kadındır. Tabi ki açılımlarda da tüm bu güzel özelliklerini aktarır. Maddi sıkıntımız var ise kendisi gibi güven verici gelişmeler olacak ve bereketleneceğiz. Aşk için anaç özellikleri de baskın olan, güzel, mutluluk kaynağı bir kadındır. Bu anaç özellikleri ile var olanın daha da çoğalacağını doğurganlık özelliği ile müjdeler. Azize kartı ile  içinize dönün, fark edin mesajları yerine artık fark ettiğiniz durumlara evrildiğimizi de bize anlatır. Bu aşamayı geçmiş, düşünmüş ve artık farketmişizdir. Koruyucu bir enerjidir. Korunmayı da sembolize eder.

DİDEM AKARLI

4 İMPAROTOR

 
İmparator kartına baktığımızda burada oturan kralın ,ne kadar ciddi, kararlı, kendinden emin, cesur bir yapısı olduğunu görürüz. Element olarak baktığımızda kırmızı renk ve çorak dağların olması Ateş ve Toprak elementinin hakim olduğunu gösterir. Karttaki koç kafalarından anlaşılacağı üzere astrolojik olarak Koç burcunu temsil eder ve Koç burcunun yöneticisi olan Mars’ın etkisi altındadır. Lider, kararlı, otorite sahibi, savaşmaktan korkmayan, eril enerjiyi, gücü elinde tutmayı, kurallar koymayı, hükmetmeyi, duygusallıktan uzak, kararlı, fevri, ani harekete geçip, ani parlayan bir yapıyı verir. Güçlü bir baba, mevki sahibi bir eş, otorite ve güçlü mevkilerde olan kişilere işaret eder. Numerolojik anlamına baktığımızda bir düzenin kurulması ve oturtulmasıdır. Sağlık açısından baktığımızda bu kart baş bölgesini temsil eder. Zamanlama açısından baktığımızda Mart ve Nisan aylarına işaret eder.

 

 

5 AZİZ

Aziz kartına baktığımızda iki adamın bulunduğu yerden bir üst kademede oturan, sol eliyle aldığı ruhani, manevi bilgileri kuralları topluma ileten dinsel öğretici ve içimizdeki çatışmayı gösteren çapraz anahtarları görürüz. Astrolojik olarak baktığımızda Boğa burcunu temsil eder. İnatçı, sabırlı, güvenilir bir kişiliği anlatır. Kişi maddi ve manevi alem ve kurallar arasında çatışma yaşar.  Din adamını, rahip, öğretmen, ruhsal danışmanı temsil eder. Bu kişi inatçı, yeniliklere açık olmayan, örf adet ve geleneklerine bağlı, muhafazakardır. Katı değişmeyen kuralları vardır, otoritedir. Numaralojik anlamına baktığımızda çatışma ve zorluklardır. Sağlık olarak baktığımızda boyun ve boğaz bölgesini temsil eder. Zamanlama açısından baktığımızda Nisan ve Mayıs aylarına işaret eder.

AYLİN DÖRTKÖŞE

 

6 AŞIKLAR

İlk etapta uyumlu aşkı hissettirmiş olsa da aşıklar bir o kadar da aldanma kartıdır. Biraz tensel çekim ve uyum için bir araya gelindiğini söyler. Çiftler arasında eril tarafı baskın olan kişinin biraz daha aldatmaya meyilli, cinselliği ön planda tutan kişi olduğunu söyler. Aşıklar kartı ‘’Evet’’ kartıdır. Etrafında çıkan diğer kartlara göre; uyumlu aşk ile dolu olan bir birlikteliği de simgeler. İkizler burcunu temsil eder. Kişinin ne aradığını, bildiğini, bulduğunu anladığında hayırlı bir şekilde ilerleyeceğini gösterir. İş hanesinde uyumlu ortaklığı simgeler.

 
 

7 ARABA

Hız kartıdır. Durağanlığın bittiğini simgeler. Düşündüğümüz işlerde hızla ilerleyeceğimizi söyler. Sorulan sorulara ‘’Evet’’ kartıdır. Mevcut değişiklik ilahi planın desteği ile ilerler. Yengeç burcunu temsil eder. Aileye verilen önemi de söyler. Çocuklar hanesinde çıktığında kendi yolunda ilerleyecek çocuk diyebiliriz. Aşk ve iş hanesinde de istenilen hedefe ulaşılacağını, bunun için yola çıkıldığını söyler. 

AYLİN YENEN

 

8 GÜÇ

“Söz ola kese başı, söz ola kestire savaşı” işte kelimelerin gücü, bir aslanı bile evcilleştirebilir. Öz güvenin cesaretin bir pençe darbesinden ağır geleceğini anlatır bize, neleri başarabilecek potansiyelin var gör, bil, kullan der . Bıçak çekmez, tuzak kurmaz, aslana derki; sen onu dostun bile yapabilecek güçtesin, keşfet mesajı vardır. Der miyiz? 

 
 

9 ERMİŞ

Öğrenmeye ve öğretmeye adanmış olgun bir ruhtur ermiş. Her tecrübesiyle biraz daha aydınlatır bilgi lambasını, O bilir bu yolculukta tek başına ilerlenmeyeceğini ve birlik bilinciyle paylaşır her bilgisini. Elinde ki ışık hatırlatır ona hala aydınlanması gereken karanlıklar olduğunu. Eğer denk gelirsen bu yolculukta ermişe, takip et izini, dinle verdiği mesajı ve sende aydınlat onun feneriyle ruhunda ki tekamül yolunu. 

10 KADER ÇARKI

Numaralojik Değeri:10, Astrolojik Bağlantısı: Jüpiter, Elementi:Ateş

Kader Çarkı Majör Arkana serisinin 10 numaralı kartıdır. Jüpiter tarafından yönetilir. Jüpiter bolluk, bereket, şans gezegenidir, iyi talihi simgeler. Kartta Astrolojik simgeler de göze çarpmaktadır. Çarkın üstünde sfenks oturmakta ve çevresinde yaşamın dört elementini simgeleyen (Ateş.Toprak,Hava ve Su) dört sembol bulunur. Çarkın köşelerinde oturan melek, kartal, aslan ve boğa zodyaktaki dört burç olan Kova, Akrep, Aslan ve Boğa burçlarının simgesidir. Alt kısımda ölüm meleği Anubis yer alır.Sfenks gücün dengenin ve dayanıklılığın sembolüyken; anubis sonu ve başlangıcı temsil eder..

Kader Çarkı büyük değişimlerin ve dönüşümlerin kartıdır. Tarotta adeta şansın kapıyı çalması olarak nitelendirilir. Bu kart hayatımızı büyük ölçüde değiştirecek fırsatların kapımızı çaldığının işaretidir. Kader Çarkı geçmişin geçmişte kaldığının, şimdi zamanın ileriye bakmak olduğunun ifadesidir. Şimdi zaman değişim zamanıdır. Jüpiter tarafından yönetildiğinden bolluğumuzun bereketimizin artacağı şansımızın bol olacağı bir dönemi de işaret etmektedir.

11 ADALET

Numaralojik Değeri:11, Astrolojik Bağlantısı: Terazi Burcu, Elementi: Hava

Bu kartın ana temasını “Ne ekersen Onu Biçersin” sözüyle özetlemek yerinde olur. Adalet Kartı hakkın yerini bulması ve yapılanların ödül ve cezalarının ilahi adalet tarafından dağıtılacağı bir sürece girişin temsilcisidir. Geçmişte yapılanların sonuçlarını alma vakti gelmiştir. Mağdursan hakkını alacaksın; ama mağdur edensen de bedelini ödeyeceksin demektir. İlahi adaletin getirdiği sonuç mutlaka adildir. Ve sonuçtan şikayet etmemek gerekir çünkü Adalet kartı tarafsızdır. Esasında kılıcın yukarı kaldırılmış olması da Adaletin zaferinin simgesidir.  Bu kart bazen yasalarla karşı karşıya gelme, hakim karşısına çıkma yada bir davayla uğraşma anlamına gelebilir. Evlilik, boşanma, mahkemeyle uğraşma ya da bazı anlaşmaların altına imza atmak gibi bir durumla karşılaştığımızda bu kart karşımıza çıkabilir. Sonuç olarak yine bize hakkın yerini bulacağını hatırlatır.. 

CANAN ALEMDAR

12 ASILAN ADAM

Asılan Adam Kartımız artık ilerlemenin bir süre durduğunu ve bekleme enerjisine geçtiğimizi ifade eder. Bazen bu hareketsizlik ve bekleyiş gereklidir. Belki amaca doğru yürüdüğünüz yolda yoruldunuz ve bir nefes almaya ihtiyaç vardır. Hala bir amacımız var ama bir süre dinleneceğiz. Hiçbir şey yapmayacak ve nerede tıkandığımızı düşüneceğiz. Ama bir an evvel de bunu tespit etmeli ve harekete geçmeliyiz. Ama evren şu an sadece gözlemlemenizi istiyor. Baş aşağı konumdan dolayı olayları birde başka açıdan bak mesajı verir. Durmalı ve tıkandığımız olayı başka bir açıdan değerlendirmeliyiz. Bu durgun enerjiye beklemediğiniz bir zamanda girmiş olabilirsiniz ama üzülmeyin bu zorunlu bir dinlenmedir ve bir amacı vardır. Şimdilik bu duruma teslim olun.

Bir başka düşünmemiz gereken senaryo ise yolda yorulmadık. Çok çetin bir uğraştan başarılı ile çıktık. Belki mezun olduk, belki bir projeyi başarı ile tamamladık ve o kadar uğraştan sonra hayatımızın bir etabı bitti. Artık kendimizi boşlukta hissediyoruz. Bir sonra ki adımımız ,uğraşımız ne olacak bilmiyoruz. Bu kart yine bir dur, dinlen der. Özetle bu kartımız kaderimize boyun eğme, bazı düşünceleri askıya alma ve kendimize biraz zaman kazandırmadır. Biraz beklemek bazen yapacağımız en doğru şeydir. Evren size bu yardımı siz istemeseniz bile yapar.

 

13 ÖLÜM

Tarotta en çok korkulan kartlardan olan Ölüm kartı süregelen bir olayın biteceği habercisidir. Bunu direk ölmek eylemi ile ilişkilendirilmemelidir. Bu bitiş çok daha iyi başlangıçların habercisidir. Size zarar veren belki de sürdürdüğümüz gereksiz bir bağlılığın bitişidir. Olması gerekendir ve güzel yönetilirse çok daha ışıklı bir kapıyı açar. Her bitiş üzüntü verir ama bazı bitişler hayat enerjimiz için gereklidir. Ölüm kartı da artık hayat planda zorunluluk olan kapanışları; biraz da bitmesi gerekenin artık nihayet biteceği ve bizi serbest bırakacağını da anlatır. Bu kart her konuda bitiş olabilir, bizi yoran, eski, köhnemiş fikirlerin bile gidişini simgeleyebilir. Ölüm kartı hakkında bakış açımızı değiştirmeli, bu kartın çıktığı açılımlarda gelen yeniliklere hazır olmalıyız. Özetle bu kartın ifade ettikleri çok farklıdır. Geçmişle artık vedalaşın ve yeniye, güzele kucak açın.

Artık daha güçlüsünüz!

DİDEM AKARLI

14 DENGE

Dengeli, uyumlu, doğal, sakin, mutlu, sorunsuz, ölçülü, arabulucu, içine kapalı, duygularını kontrol altına almış, duygularını gizleyen, düşünceli, kafasında soru işaretleri olan, aşırılardan nefret eden, içi dolu, ağlamaya ihtiyaç duyan kişi, abartıları sevmeyen kişileri anlatır. Bu kart kaybedilen dengenin bulunacağı bir sürece girişin sinyalini bize verir Aynı zamanda duyguların kontrol altına alınması ve iç dünyamızdaki uyum, harmoni ve sinerjinin habercisidir. Ölüm kartından hemen sonraki kart olduğu için Denge kartı kötü giden bir süreç sonrası değişime alışma ve kabullenme sürecine girişin de simgesi olabilir. Denge kartını gören kişi için yitirilen denge tekrar sağlanmaya başlayacak ve kontrolden çıkmış olan her ne ise tekrar kontrol altına alınacaktır. Karttaki dökülmemiş sular iç dünyamızda bastırılmış duygular ve dökülmemiş gözyaşlarının simgesidir. Bu kart kendimizi dolmuş ve ağlamaya muhtaç hissettiğimizde de çokça beliren bir karttır. Denge Büyük Arkana’nın Yıldız kartıyla da bağlantılıdır. Çünkü Yıldız kartında elindeki suları yere ve bir göle döken genç kız Denge kartındaki kızdır ve bu sular dökülene kadar iç dünyamızda bize rahatsızlık vermeye devam edeceklerdir.

GİZEM YILMAZ

15 ŞEYTAN

Şeytan kartının temsil ettiği kişi ruhunu karanlıkta bırakmış, kötümser, esaret altında bir kişidir Tıpkı Aşıklar kartındaki çiftin boyunlarından zincirlenmiş olması gibi bu kişinin de vazgeçemediği fakat hayatını kötürüm bırakan bir gerçeği vardır Bazen bu kişi bağımlılıklarından kurtulamayan ve gönüllü esaret altındaki kişidir Bu kartın temsil ettiği kişinin aslında bu karanlıktan çıkması sadece motivasyonuna, kesin ve net kararına bağlıdır. Aşk hanesinde beliren Şeytan mutsuz ya da karanlıkta kalmış bir ilişkinin simgesidir. Kimi için bu yasak aşk kimi içinse bağımlı olduğu fakat hiçbir yere gitmeyen bir ilişki olabilir. Şeytanın bahsettiği ilişki aslında sonu olmayan ve hiçbir yere gitmeyen bir ilişkidir ve bir an önce sonlandırılması her iki taraf için de hayırlıdır. Bazen durum bunun gibi olmasa da ilişkide çözümsüz bir soruna ya da bir karanlığa saplanmanın da habercisi olabilir.

GİZEM YILMAZ

 

16 YIKILAN KULE

Zeus, Olimpos’tan şimşekleri çaktırır da Tanrı’nın beyaz evinden 22 ateş parçası saçılır. O alevler ki, kahramanın hayatının 22  seferi, 22 Majör Arkananın ta kendisidir. Mars seslenip yücelerden : “Şimdi o alışık olduğun düzeni yerle bir edeyim de gör bakalım!” derken yüzyıllar sonrasından Tebrizli Şems “Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye , endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”  diyerek imdada yetişir.

O vakit umulmadık-ani değişimlerle sarsıcı deneyimler yaşama zamanı gelmiştir. Belki de kader bizi istesek de istemesek de iş-aşk-evlilikte  kuleden atıp kendi yönümüze gitmek; hatta küllerimizden yeniden doğmak için ölmeden öldürmektedir.

17 YILDIZ

Dişil enerjisi-güzelliği ile Roma’nın Venüs’ü, cazibesi-tutkusu ve dikkat çekiciliği ile Antik Yunan’ın Afrodit’i kartın penceresinden çıkıp açılımın hanesine kurulmaktadır. Belki ilham dolu kadın -erkek ya da yakışıklı bir kimse veya cinsiyeti farketmeksizin neşeli-iyimser-şanslı-bakımlı biri de haneden göz kırpıyor olabilir. Aslında 16 numaralı Yıkılan Kule’de Marsın hayatımızdaki yangınının ardından artık  tüm acıları-karamsarlık ve üzüntüleri içinde bastırdığın tuttuğun ne  var ne yoksa döküp-saçıp rahatlama  geride bırakma zamanıdır. Kartın sihirli harmonisinden gözlerimizi alamazken karttaki 8 köşeli yıldızla kadim uygarlıkların Zühre Yıldızı bizi önce 8 cennetin kapısının önüne götürmekte, ardından  Selçuklular’ın Anadolu’ya nakşettiği 8 erdemi  fısıldamaktadır: Bu 8 erdem; Merhamet, Şefkat, Sabretmek, Doğruluk, Sır Tutmak, Sadakat, Cömertliktir. 

Yaşam yolculuğumuzda neşe-rahatlama-mutluluk-ilhama bağlı olarak arınma zamanı gelmiştir. Geçmişe set çekmiş gelecekten umutlu, aşk acısından kurtulmuş, bir sırrı açıklamış olma ihtimaliyle temizlenme, arınma, şifalanma sürecinin müjdeci kartı olan Yıldız, sadece maddi-manevi-bedensel-ruhsal arınmayı değil, aynı zamanda sağlıklı vedalaşmayı da temsil eder.

DİLEK ERŞAN

18 AY

Ay kartı aslında en basit anlamda perdenin arkasına bak bazı şeyler göründüğü gibi değil der. Derin anlamda ise kendi içimizdeki iki ayrı düşünceyi, kendi kendimize girdiğimiz çatışmaları da sembolize eder. Biliçaltımız çok aktiftir. Sezgilerimiz bize bir şeyler anlatmaya çalışabilir. İş, aşk, kariyer her anlamda bir belirsizlik vardır. Bazı yanılsamalar, illüzyonlar mevcuttur.

Ama ay ve güneş aynı kartta olması sebebi ile şu an karanlık olan tarafın sabah aydınlanacağını bu belirsiz, ikircikli dönemin biteceğini de müjdeler. Yine geçici bir dönemdir.

Çabucak güneş doğsun istiyorsak kaçındığımız yüzleşmeleri bir an evvel yapmamız gerekir.

 

19 GÜNEŞ

Güneş kartı tarotun en pozitif kartlarından biridir. Her şeyin istenildiği gibi gideceğini, karanlığın bittiğini güneşin doğup yolculuğumuzu aydınlattığını semboller. Şansımız aynı bu güneş gibi parlaktır. Ay kartında bahsettiğimiz belirsizlikler bitmiş, sorular cevaplanmış, korkular yenilmiştir. Başarı ve bolluk yolumuzda beklemektedir ve geleceğe de umutla bakmaktayız. Yeni fırsatları temsil ettiği gibi her şeyin eski özlediğiniz gibi güzel olacağını da düşünebiliriz. Güneş kartı ile planladığımız güneşli güzel ,tropik bir seyahat de artık mümkündür. Güneş nasıl dünyayı aydınlatıyorsa ilişkilerinizi de aydınlatacaktır. Aşk niyetlerimizde ışıklı güzel potansiyelleri düşündürür.

DİDEM AKARLI

20 MAHKEME

Sizi daha yüksek bir bilinç seviyesine ulaşmaya çağırıyor, önemli bir karar aşamasında olduğunuzun habercisidir. Ruhsal bir uyanış deneyimliyorsunuz. Eski benliğinizi unutarak, gerçekten kim olduğunuzun farkına varacaksınız. Bir dönüm noktasındasınız ve yapacağınız herhangi bir seçimin uzun vadede etkili olacağını unutmayın! Sezgilerinize ve mantığınıza güvenin, size rehberlik etmesi için geçmiş tecrübelerinizi hatırlayın. Tüm belirsiz parçalar şimdi birleşti ve her şey belirgin olmaya başladı.

 

21 DÜNYA

Dünya büyük arkananın son kartıdır. Bu kart tamamlanmayı, başarıyı ve gerçekleştirmeyi temsil eder. Dünya kartı size tam olarak olmanız gereken yerde olduğunuzu gösterir. Yaşadığınız onca şeyden sonra kim olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz ve yolculuğunuzun bir sonraki aşamasına hazırsınız. Büyük arkananın diğer sıkıntılarından geçtiniz, zorluklara katlandınız, dersinizi aldınız ve artık ödüllerinizi toplayacaksınız.

EBRU GÜRSOY

Yorum Yap