İçeriğe atla Altbilgiye atla

Boğa Burcunda Ay Tutulması | Medusa Sahnede

BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI | MEDUSA SAHNEDE

Boğa burcunda Ay Tutulması

Son yüz yılın en uzun parçalı Ay Tutulması geliyor!

19 Kasım’da Boğa burcunun 27 derecesinde gerçekleşecek olan Ay tutulması 3 saatten fazla sürecek. Bu nedenle de tutulmanın etkilerini önümüzdeki 2 yıl boyunca görebileceğiz.

50 ABD eyaleti, Kanada ve Meksika’nın yanı sıra Güney Amerika, Avustralya ve Çin’in bazı bölgelerinden görülebilecek. Türkiye’den ise takip edilemeyecek.

Boğa burcunda gerçekleştiği için Ay tutulması boğa burcunun temaları daha fazla ön planda olacağını göreceğiz. Boğa güvenlik, para konuları, sağlamlık, inatlaşma, yeme- içme konuları, kök salma, sabitlik, değerli taşlar ya da eşyalar ile ilgili konuları önemli ölçüde temsil eder. Burada Algol sabit yıldızının da bu tutulmaya eşlik etmesi toplum ve dünya genelinde bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilir.

 

MEDUSA’NIN EFSANESİ

Medusa güzel görünümü ile herkesi büyüleyen ve çevresindekiler tarafından kıskanılan bir kadındır. Medusa kendini Tanrılara adadığı için, zekâ tanrıçası olan Athena’ya ait bir tapınakta yaşadığı bilinir.

Herkes gibi Poseidon da Medusa’ya ulaşmak için elinden geleni yapar.  Ancak Medusa gibi bir ölümlüye âşık olduğunu kimse bilsin istemez ve küçümsenmemek için bunu herkesten saklarmış. Bazı mitlerde Poseidon’un rakibi Athena olduğu için, Athena’ya olan hırsından Medusa’ya ulaşmak istemiştir.

Poseidon aşkından veya hırsından Medusa’ya zorla sahip olur, tecavüz eder. Athena bu olayı da öğrendiğinde Medusa ve kardeşlerini lanetler. Bu lanet ile Medusayı Gorgo,  yani korku salan, saçlarını yılan olan , gözlerine de baktığı kişileri taşa çeviren kişiye dönüştürmüş.

Sonrasında Athena Medusa’ya verdiği cezayı az bulur ve Perseus ‘la iş birliği yaparak Medusayı öldürme planları yapar.

Perseus direk Medusa’nın gözlerine bakamayacağı için, ayna ile Medusa’ya bakabilmiş ve böylece kafasını taşa dönüşmeden kesebilmiştir. Bazı kaynaklar ise Hermes’in (Merkür) ona verdiği orak ve Athena’nın verdiği ayna ya da kalkan ile onu öldürdüğünden bahseder.

Medusa’nın başını kestiği anda Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysaor gövdesinden dışarı fırlamış.

Medusa’nın kesilen başının sol damarındaki kanının öldürücü zehir içermesi, sağ damarındaki kanının ise ölüyü diriltecek güçte bir ilaç olması önemli bir detaydır.   Medusa’nın içinde hem iyilik hemde kötülük bir aradadır veya zehir ve şifa bir aradadır. Panzehir niteliğinde olan bu ilacı Athena’nın sağlık tanrısı Asklepios’a armağan ettiğinden antik kaynaklar bahsetmektedir.

Şimdi bu hikâyeden yola çıkarak Algol yıldızının bu tutulmadaki etkisinin; Yılanlardan ya da sürüngenlerden kaynaklanan yeni bir salgın hastalık olabilir, tecavüzler, kadınlara yönelik maalesef şiddet ve saldırılar artabilir, Covid ile ilgili yeni varyasyonlar çıkabilir ancak tüm bunlarla birlikte gelecek ya da yaşanacak olan her ne ise şifasını mutlaka olacağını düşünmekteyim. Bu nedenle covid etkisini artık yavaş yavaş ortadan kaldırabilecek aşı ya da ilaçlarla ilgili de gelişmeler yaşanacaktır diye düşünmekteyim.

Salgınların dışında dönelim tekrar boğa burcuna ve bu tutulmaya yine eşlik eden Jüpiter karesi ile birlikte yer küre ile ilgili tetiklenmeler, depremler, volkanların etkilendiğini gözlemleyebiliriz. Jüpiter yine uçakları, yüksek öğretim kurumlarını, din ve inançlar ile ilgili konularda sorunlar yaşanabileceğini gösteriyor bize. Spekületif haberlere açık olmak, gizli saklı konuların ortaya çıkması, toplumsal olaylar, ayaklanmalar için de özellikle de üniversiteler ile ilgili protestolar görebiliriz.

Ekonomik anlamda da dünya genelinde bir daralma, coinler ve alt coinler ile ilgili belirsizlikler ya da aniden piyasadan çıkan coinler kişilerin yatırım yaptığı yerlerde kayıplar yaşamasına sebep olabilir. Ani iniş çıkışlara dikkat edin derim. Bu bir finansal tavsiye değildir, sadece para piyasalarında işlemler yapan kişilerin çok güvenmedikleri yerlere yatırım yapmamalarını tavsiye ederim.

Siyasi anlamda bazı gelişmeler yaşanabilir özellikle tutulma anında Oğlak burcunun yükselmekte olması muhalefetin lehine birtakım gelişmelerin yaşanabileceğine işaret ediyor.

Uranüs – Venüs Üçgeni de sanatsal konularda ya da kadın yöneticiler ile ilgili ani beklenmedik olayları ve gelişmelerin yaşanacağını gösterebilir.

Bireysel olarak içinizin daraldığınız hissedebilirsiniz, tutulmalar gergin dönemlerdir ve kendinizi daha gergin hissedebilir, alışverişe sarabilir, ekonomik anlamda düşünmeden harcama yaparak kendinizi sıkıntıya sokabilirsiniz bu konulara lütfen dikkat edin.

 

 

Astroloji eğitimi alan öğrenciler için yapmış olduğum yorumları değerlendirebilmeleri açısından tutulma anının haritasını yukarıda paylaştım.

Sevgi ve Işıkla Kalın,
Astrolog Gizem Yılmaz | OPA Member | @astrologyturk 

 

Yorum Yap