İçeriğe atla Altbilgiye atla

Venüs Aslan Burcunda Retro: Son 100 yılın en sert ekonomik daralması 23 Temmuz 2023

Venüs Retro

Ekonomi Göstergesi Venüs Geçmişten Bugüne Neler Yaşattı?

23 Temmuz 2023 günü Venüs Alsan burcunda Retro hareketine başlayacak. Venüs Finansal bir gösterge olduğu için aklımıza hemen ekonomi ve para konuları geliyor.

Peki Venüs Retrosu ekonomiyi nasıl etkilemiş?

Şöyle bir maziye giderek biraz araştırma yaptım hem gökyüzünü hem de ülkemiz ve dünya genelindeki ekonomik gelişmeleri analiz ettim. Bu analize neden ve nereden başladım anlatayım: Venüs bildiğiniz gibi Aslan burcunda gerileme yapacak Aslan Altın’ı temsil ettiği için ne olur acaba bu altının durumu diye kısaca bakmak istedim ama her attığım adımda bu yol gittikçe uzadı. Çünkü Venüs son 100 yıl içerisinde Aslan burcunda gerileme yapmadığını gördüm. Hep Başak burcunda başlamış ve Aslan burcuna geçiş yaparak gerilemiş. 1991 yılı Venüs retrosunda Altın ons fiyatlarında az bir düşüş yaparak ilerlemesine devam ettiğini gördüm, 2007 yılında bir tık daha yükselerek devam etmiş, 2015 yılında ise özellikle retro bittikten sonra bir sıçrama yaptığını fark ettim. Bu hareketlerin hepsinde de Başak Burcunda başlayarak Aslan’a geçiş yaparak gerilemiş. Sonra aklıma şu soru geldi peki geçmişte direk Aslan burcunda retro yaptığında neler olmuş diye bakmak istedim. Tarihler beni o kadar geriye götürdü ki o dönemde ons fiyat endeksi başlamamış bile. Ben de ekonomik gelişmelere bakarım o zaman dedim ve incelememin derinliklerine dalmaya devam ettim.

Venüs Retrosunda geçmiş tarihlerde neler yaşandı?

1873 yılında (bu dönemde Venüs Boğa burcunda gerilemiş),  tetiklenen olaylar nedeni ile 1876’da Venüs Aslan Retrosu yaptığı yıl dünya genelinde büyük bir ekonomik daralma yaşanmış, önemli liderler vefat etmiş ve yine önemli sanatçıların doğumu gerçekleşmiş, aynı zamanda da ABD’de önemli ve büyük 2 şirket batmış, yanlış yatırımlar yapılmış. Venüs Başak burcunda Retro yapana kadar 1979 yılına kadar bu daralma devam etmiş demek ki Venüs Başak Retrosu ekonominin toparlanması adına fırsatlar veriyor diye düşündüm.

Şimdi Bir genelleme yaparsak: 1882, 1914, 1930, 1938 yıllarında yaşanan Venüs Yay burcundaki retrosu Borsada çöküşleri ve savaşlar sebebi ile ekonomik sıkıntıları göstermiş. 1970 Akrep retrosu ile petrol krizi ile yaşanan ekonomik sıkıntıya işaret etmiş. 1981 Kova burcundaki retro enerji krizi ile gelen ekonomik sorunları gösterirken son dönemde 2020 yılında yaşanan Venüs’ün ikizler burcundaki retrosu da solunum yolu ile gelen, hava, akciğer gibi konuların yarattığı sorunlarla gelen ekonomik sorunlara işaret etmiş diyebiliriz.

Aşağıdaki linkten bahsettim yıllarda neler yaşandığının detaylarına bakabilirsiniz.

Geçmiş dönem ekonomik olayları gösteren kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53327594

Aslan burcunda Venüs Retrosu bize neyi işaret ediyor?

Geçmişe yönelik yapılan bu yolculuğun sonucunda edindiğim kanı şudur: Aslan güç, otorite, keyif alanları, liderler, eğlence, çocuklar, spor, oyun, sanat gibi temaları gösterir. Öncelikle liderlerle ilgili dünya genelinde ölüm, eski liderlerin yeniden başa geçmesi ya da önemli lider değişiklikleri söz konusu olabilir. Hem Venüs’ün kendisi hem de Aslan burcu sanatı ve sanatçıları anlattığı için eski sanatçıların yeniden gündem olması, sanat dünyasından kayıpları da vurgulamaktadır. Tekrar eden güç savaşlarını gösterirken, 2020 yılında pandemi ile başlayan ekonomik sıkıntıların dünya genelinde patlak verebileceğini, yapılan yanlış yatırımlar ya da dünya liderlerinin aldığı yanlış kararlar sebebi ile de ekonomik daralmanın son 100 yıldır gördüğümüzden çok daha sert olabileceğini düşünürüm.

Şimdi yaşayacağımız retroyu daha yakından ve detaylı inceleyelim: Yukarıda görmüş olduğunuz harita Venüs’ün S yani durağan pozisyona gerilemek üzere geçtiği anın haritasıdır. Burada Büyük gökyüzü etkileşimleri de olduğunu göreceğiz. Öncelikle Ay düğümleri Güneş ve Plüton ile büyük kare dediğimiz sert bir enerji oluşturuyor. Güneş ve Plüton karşıtlığı kendi başına zaten sert bir olay. Yine liderler ve güç ile ilgili konular da gelecek zorlukları gösterirken ay düğümleri ile de burada kadersel bazı olayların da sarsıcı olacağını göstermektedir. Bu gezegenlerin 29 derece de olması da önemli bir gösterge bitişleri ve sonlanmaları işaret ediyor. Aynı zamanda Ay ve Neptün karşıtlığını görüyoruz ama Güneş’ten de destek alıyor yani bu dönemde sevmediğiniz, hayalini kuramadığınız, kendinizi ait hissetmediğiniz işlerin içerisinde olmanızı tavsiye etmem. Venüs de Aslan burcundaki seyahatini tamamlayacakken son derece de geri gitmeye başlıyor “Dur daha sana gösteremediklerim var” der gibi…

Venüs Aslan Burcunda Retro Altın Ons Endeksini Nasıl Etkiler?

Aslna burcunda başlayan bir retro hareketi göremediğim için açıkcası Altın ile ilgili enteresan gelişmeler yaşanabilir diye düşünüyorum. Venüs Aslan burcunda retro hareketi endeksleri incelediğimde çok büyük bir gerileme yaşatmamış ancak an haritasında diğer gezegen hareketlerine baktığımız zaman Plüton etkisi ile Petrol, yer altı kaynakları ile alakalı büyük gelişmeler yaşanması Altın ons endeksini de mutlaka etkileyecektir. Yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir ama az bir gerileme yapıp Retro bittikten sonra 5 Eylül 2023’den sonra şok edici bir rakama ulaşabilir diye düşünüyorum. Bu yazım da altından yola çıkmıştım ama ekonomik görünüme daha çok ağırlık vermek durumunda kaldım, Ay’ım Aslan altını incelemeyi seviyorum :) yeni araştırmalarımı yine sizlerle paylaşıyor olacağım.

Venüs Retrosunda neler yapılmaz?

Öncelikle her zaman altını çizdiğim gibi retrolardan korkmayalım ve kisiel haritalarındaki etkisini önemseyelim lütfen. Venüs geri giderken güzellik, bakım, estetik, yatırımlar, finans, ilişkiler gibi konularda daha dikkatli hareket etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Genellikle eski aşklar ya da ilişkiler bu dönemde yeniden gündeme gelir veya ilk defa yaptırdığınız bir bakım size yeterli gelmeyebilir, ya da bu dönem yatırım kararı aldığınızda riski olabilir tam olarak hedeflerinize ulaşmanız kısa vadede zor olabilir. Yine genel olarak hazlarımızı anlattığı için keyif alanlarınıza fazla düşmek ya da kendinizi geri planda bırakmak gibi gölge taraflarınız baskın çıkabilir.

Venüs Afrodit’tir ve güzellik göstergesidir, aşk ve hazları temsil eder, sadece ani kararlar vermeyin aceleci olmayın ya da umursamaz olmayın. Biraz daha Başak etkisini ortaya çıkarmalı dikkatli, analizci, araştırmacı olup ayağınızı sağlam basmaya çalışmanız tedbir almanızı ve hatta doğru adım atmanızı sağlayacaktır.

Sevgi ve ışıkla kalın…

Yorum Yap